۱ . کاهش هزینه های ماهیانه تلفن با استفاده از سیستم تلفن تحت شبکه هم امکان تماس های بین المللی ارزان قیمت از طریق سرویس دهندگان VOIP فراهم می گردد و هم اگر یک سازمان دارای شعبی در داخل و یا خارج از کشور باشد می تواند یک ارتباط کاملا رایگان بین پرسنل خود برقرار نماید. در سیستم سانترال این امکانات وجود ندارد و هزینه کلیه ارتباطات طبق نرخ مکالمات مخابراتی تعیین می گردد، که هزینه بسیار زیادی برای شرکت ها به صورت ماهیانه به همراه دارد.در سیستم سانترال این امکانات وجود ندارد و هزینه کلیه ارتباطات طبق نرخ مکالمات مخابراتی تعیین می گردد، که هزینه بسیار زیادی برای شرکت ها به صورت ماهیانه به همراه دارد.
۲ . کابل کشی شبکهیکی از مزایای سیستم تلفنی VOIP اتصال آن به شبکه می باشد بدین ترتیب شما در سازمان خود دیگر نیازی به کابل کشی مجزا برای تلفن های سانترال خود ندارید و می توانید از کابل شبکه ای که به کامپیوتر خود متصل کرده اید به صورت اشتراکی برای تلفن خود نیز استفاده نمایید.می توانیم نتیجه بگیریم که در این صورت هزینه کابل کشی اختصاصی تلفن برای شما به صفر می رسد.
۳ . مقایسه قیمتی گوشی های تلفن اگر در مقام مقایسه قیمتی بین گوشی های کاربری سانترال با گوشی های سیستم VOIP برآییم، می توانیم بگوییم که اختلاف قیمت بسیار اندک این گوشی ها هیچ برتری در این قسمت برای هر دو تکنولوژی ایجاد نمی نماید.۴ . تلفن های نرم افزاری ویندوزیفناوری VOIP حتی برای سازمان هایی که نمی خواهند از ابتدا هزینه گزافی برای خرید تعداد بالای گوشی صرف نمایند نیز راه حل هایی را پیشنهاد می کند. شما می توانید به راحتی از نرم افزارهای رایگان که بر روی سیستم پرسنل شما نصب می شوند به همراه یک عدد هدفون استفاده نمایید. در این حالت می توانید تمامی ویژگی های که بر روی گوشی های تلفن وجود دارند را برروی نرم افزار مربوطه نیز داشته باشید بدون هیچگونه محدودیتی.۵ . تلفن های نرم افزاری اندرویدی

سیستم عامل اندروید با توجه به پشتیبانی از پروتکل SIP بصورت پیش فرض، این امکان را به سازمان ها می دهد که پرسنل آنها تنها درصورت داشتن اینترنت پرسرعت در هر مکانی، داخلی های سازمانی خود را داشته باشند و به مانند زمانی که در محل سازمان حضور دارند کلیه امور خود را بدون هیچگونه محدودیتی پیگیری نمایند.

۶ . قابلیت افزایش نامحدود ظرفیت

درصورت استفاده از فناوری VOIP باید این قابلیت فوق العاده را در نظر بگیرید که اگر می خواهید تعداد خطوط تلفن و شماره های داخلی خود را افزایش دهید، اینکار بدون صرف هیچگونه هزینه ای و تنها بصورت نرم افزاری انجام می گیرد. در صورتی که در سیستم های سانترال سنتی شما باید ماژول های گران قیمتی را برای این افزایش خطوط خریداری نمایید و حتی در پاره ای از مواقع این افزایش، مستلزم خرید یک PBX جدید می باشد.

۷ . جابجایی آسان داخلی ها

در سیستم های سانترال، در صورتی که پرسنل سازمان، جابجایی در میز کار خود داشته باشند، اینکار با انجام تغییرات زمان بر و نصب مجدد شماره داخلی آن شخص امکان پذیر می باشد. در صورتی که در سیستم VOIP شما می توانید تنها تلفن خود را برداشته و به میز کار جدید منتقل کنید. به عبارتی همه چیز مثل گذشته بدون هیچگونه تغییری عمل می نماید.

۸ . سیستم های دورکاری

یکی از فعالیت هایی که امروزه بسیاری از کشورها به سمت آن رفته اند، فعالیت های دورکاری در سازمان ها می باشد. بدین صورت که اشخاص در منزل خود کلیه امور خود را انجام دهند. سیستم VOIP در این قسمت بسیار فعال عمل می کند. یعنی می توان به راحتی، داخلی تلفن شخص را در منزلش فعال کرد و بدین ترتیب افراد می توانند به کلیه تماس های وارده به داخلی خود، همانطور که پشت میز کارشان هستند، پاسخ دهند. این یکی از مزیت های پروتکل SIP می باشد که کلیه تماس ها در تمام نقاط دنیا قابل دریافت می باشند.

سیستم های سانترال در این زمینه کاملا ناتوان بوده و هیچگونه عملکردی ندارند.

۹ . عدم محدودیت در انتخاب گوشی تلفن

در سیستم های سانترال معمولا به سازمان ها پیشنهاد می شود که با توجه به ناسازگاری گوشی های تلفن با سیستم سانترال که برندهای متفاوتی دارند، از یک برند برای هر دو استفاده شود و بدین صورت حق انتخاب سازمان ها را در این زمینه محدود می کنند. ولی در سیستم VOIP با توجه به اینکه گوشی تلفن چه نرم افزاری و چه سخت افزاری تنها باید پروتکل SIP را پشتیبانی نماید، شما می توانید از هر برندی که می خواهید استفاده نمایید.

۱۰ . افزایش بازدهی از طریق ارائه خدمات بیشتر به مشتریان

شما می توانید به راحتی سیستم VOIP خود را به نرم افزارهای مالی و فروش متصل نمایید تا بدین ترتیب بتوانید مشتریان خود را بصورت تلفنی (از طریق IVR) در جریان قراردادها و میزان تراکنش مالی و هر داده ی دیگری که مورد نیاز آن اشخاص است به صورت مجزا بگذارید.

همانطور که می دانید بسیاری از شرکت ها که عملیات فروش کالا و خدمات را انجام می دهند، تعداد زیادی پرسنل تنها برای انجام این امور استخدام می کنند، در صورتی که سیستم VOIP بصورت کاملا رایگان اینکار را برای شما انجام می دهد.

لازم به ذکر است سیستم های سانترال توانایی ارتباط با این نرم افزارها را ندارند.

سایر مزایای ویپ

– امکان تهیه گزارش ریز مکالمات پرسنل- قابلیت فعال سازی سیستم تلفن گویا برای مشتریان- توانایی ضبط مکالمات ورودی و خروجی- ارتباط صوتی و تصویری- ارسال پیام های صوتی به ایمیل پرسنل- قابلیت انتقال تماس ها به شماره های داخلی، شهری و موبایل- قابلیت فعال سازی صف انتظار برای مشتریان- توانایی محاسبه هزینه مکالمات هر داخلی- دریافت و ارسال فکس- فعال سازی قابلیت Paging